ODLUKA o izboru najpovoljnijeg ponuđača

Na osnovu Člana 70.st1.i 3. Zakona o javnim nabavkama (“Službeni glasnik BiH” broj: 39/14, 59/22 i 50/24), clan 37. Pravilnika o javnim nabavkama Kantonalne bolnice “Dr. Safet Mujić” Mostar (u daljem tekstu: Ugovorni organ), te preporuke komisije za javnu nabavku broj: 01-1-1-2614-21/26 od 06.07.2026 godine, u postupku javne nabavke reagenasa, direktor donosi

 

ОDLUKU

o izboru najpovoljnijeg ponuđača     

 

LOT 1, LOT 2, LOT 16, LOT 17, LOT 26, LOT 32, LOT 41, LOT 42, LOT 43

 

Član 1.

Ugovorni organ prihvata Preporuku komisije za javnu nabavku broj: 01-1-1-2614-21/26 od 06.07.2026.godine te ugovorni organ za javnu nabavku “REAGENASA”za potrebe KB “Dr. Safet Mujić” Mostar, dodjeljuje ponuđačima koji su dostavili prihvatljive ponude za lotove kako slijedi:

 

LOT 1 HELICOBACTER PYLORI „SEMIKEM“ d.o.o. čija cijena ponude je 389,00 KM.

LOT 2 HEMOCULT TEST „SEMIKEM“ d.o.o. čija cijena ponude je 41,00 KM.

LOT 16 IMUNOHROMATOGRAFSKI TESTOVI „Broma bel“ d.o.o. čija cijena ponude je 4.840,20 KM

LOT 17 KOMBINOVANI TESTOVI IDENTIFIKACIJA I REZISTENCIJA „TUZLA-FARM“ d.o.o. čija cijena ponude je  3.900,00 KM 

LOT 41 ROSE BENGAL KIT „SANAM STYRKA“ d.o.o. čija cijena ponude je 115,00 KM. 

LOT 42 TEST NA DROGE  „SANAM STYRKA“ d.o.o. čija cijena ponude je  1.595,00 KM

LOT 43 TESTOVI COVID I INFLUENZA „SANAM STYRKA“ d.o.o. čija cijena ponude je 1.599,00 KM.                   Za LOT 26 ponuda ponuđača Biognost BH  d.o.o ocijenjena neprihvatljivom u skladu sa članom 2.ZJN  jer cijena iste prelazi procijenjenu vrijednost nabavke.

 

S druge strane , utvrđeno je da ponude ponuđača:

Semikem d.o.o. za Lot 16,   ocijenjena neprihvatljivom.          

Ena d.o.o. za Lot 17,  ocijenjena nepravilnom jer nije dostavljen uzorak.

Co.Medprom d.o.o. za Lot 32, ocjenjena neprihvatljivom

Mikro+Polo d.o.o. za Lot 42, ocjenjena neprihvatljivom

 

Slijedom navedenog ponuda ponuđača Biognost BH d.o.o. za Lot 26; Semikem d.o.o. za Lot 16; Ena d.o.o. za Lot 17; Co.Medprom d.o.o. za Lot 32 i Mikro+Polo d.o.o. za Lot 42 se odbacuje u skladu sa članom 68.stav 4. Zakona o javnim nabavkama.

 

 

 

Član 2.

Prijedlog ugovora o nabavki dostavit će se na potpis izabranim ponuđačima   ,po proteku roka od 10  dana, računajući od dana kada je ponuđač оbaviješten о izboru najpovoljnije ponude.

 

Član 3.

Za izvršenje оve odluke zadužuje se i ovlašćuje  Služba javnih nabavki.

 

Član 4.

Оva odluka objavit će se na web-stranici  www.kbmostar.ba  , istovremeno s upućivanjem ponuđačima koji su učestvovali u postupku javne nabavke, shodno članu 70. stav (6) Zakona o javnim nabavkama.

 

Član 5.

  Оva odluka stupa na snagu danom donošenja i dostavlja se svim ponuđačima koji su učestvovali u postupku javne nabavke, shodno članu 71. stav (2) Zakona o javnim nabavkama.

 

Оbrazloženje

 

 

Predmet ovog postupka je nabavka reagenasa, na osnovu potreba ugovornog organa , predviđenih u planu javnih nabavke za 2026 godinu, redni broj nabavke: 5./26

Јavna nabavka је provedena putem otvorenog postupka  za dostavu ponuda.

Procijenjena vrijednost javne nabavke bez PDV-а do  1.746.137,05 КМ.

Оbavijest o nabavci broj: 40-1-1-35-3-72/26  poslata je na objavu dana  04.05.2026 godine, а objavljena је na Portalu javnih nabavki dana 04.05.2026 godine. Ispravka Obaviještenja o nabavci broj: 40-1-1-35-8-82/26 poslano na objavu 22.05.2026 godine.

Komisija za javnu nabavku imenovana je Odlukom broj: 01-1-1-2614-01/26  od  04.05.2026  godine.Komisija za javnu nabavku dostavila је dana 06.07.2026  godine zapisnik sa otvaranja ponude   od 19.06.2026  godine, zapisnik o ocjeni ponuda 01-1-1-2614-20/26   od  06.07.2026 godine u postupku javne nabavke „reagensi“ za potrebe KB “Dr Safet Mujić” Mostar te preporuku komisije o izboru najpovoljnijeg ponuđača 01-1-1-2614-21/26 od 06.07.2026 godine.

U postupku pо zapisniku sa otvaranja ponuda је utvrđeno je dа је Komisija za javnu nabavku blagovremeno i pravilno izvršila оtvaranje ponuda  i оcjenu prispjelih  ponuda, o čemu je sačinila оdgovarajuće zapisnike, u kojima je utvrđeno sljedeće:

- da je pristiglo 18 ponude.

- da je  blagovremeno zaprimljeno 18 ponude.

- da su neblagovremeno zaprimljene 0  ponude.

Konstatovano je da ponude izabranih ponuđača  za lot-ove: ove LOT 1, LOT 2, LOT 16, LOT 17, LOT 41, LOT 42, LOT 43, ispunjavaju  formalno pravne, ekonomske i tehničke uslove odnosno zahtjeve ugovornog organa. 

Za LOT 26 ponuda ponuđača Biognost BH  d.o.o ocijenjena neprihvatljivom u skladu sa članom 2.ZJN  jer cijena iste prelazi procijenjenu vrijednost nabavke.

 

S druge strane , utvrđeno je da ponude ponuđača:

Semikem d.o.o. za Lot 16,   ocijenjena neprihvatljivom.          

Ena d.o.o. za Lot 17,  ocijenjena nepravilnom jer nije dostavljen uzorak.

Co.Medprom d.o.o. za Lot 32, ocjenjena neprihvatljivom

Mikro+Polo d.o.o. za Lot 42, ocjenjena neprihvatljivom

 

Slijedom navedenog ponuda ponuđača Biognost BH d.o.o. za Lot 26; Semikem d.o.o. za Lot 16; Ena d.o.o. za Lot 17; Co.Medprom d.o.o. za Lot 32 i Mikro+Polo d.o.o. za Lot 42 se odbacuje u skladu sa članom 68.stav 4. Zakona o javnim nabavkama.

U postupku donošenja ove odluke, posebno su cijenjene činjenice da je Komisija, pravilno i potpuno, izvršila ocjenu kvalificiranosti ponuđača tе оcjenu prispjelih ponuda, shodno kriterijima iz Tenderske dokumentacije

Naime, u postupku je оcijenjeno dа је Komisija u svemu pravilno postupila te da је izbor najpovoljnijeg ponuđača izvršen u skladu  sa Zakonom o javnim nabavkama, podzakonskim aktima, internim aktima i tenderskom dokumentacijom.

                                                                                     

Slijedom navedenog , a primjenom Člana 64, stav (1) tačka a Zakona o javnim nabavkama, odlučeno je kao u dispozitivu.

 

PRAVNA POUKA: Svaki ponuđač koji ima ili je imao interes za dodjelu ugovora o javnoj nabavci i koji učini vjerovatnim da je u konkurentnom postupku javne nabavke bila ili mu je mogla biti prouzrokovana šteta zbog nezakonitog postupanja ugovornog organa, a koji se u žalbi navodi kao povreda Zakona o javnim nabavkama i podzakonskih akata od strane ugovornog organa u postupku javne nabavke, ima pravo uložiti žalbu ugovornom organu u roku od 10 (deset) dana od dana prijema ove odluke, shodno članu 99. i članu 101. Zakona o javnim nabavkama.